TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

wprowadzanie sprzętu elektrycznego i elektronicznego

Import paneli fotowoltaicznych a opłata produktowa

Pytanie: W 2023 r. chcemy zakupić panele fotowoltaiczne z Czech i wprowadzić pierwszy raz na rynek polski. W jaki sposób należy obliczyć opłatę produktową wynikającą z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektroniczym? Znamy masę jaką chcemy wprowadzić na rynek, ale nie znamy masy zebranego w danym roku kalendarzowym na terytorium kraju zużytego sprzętu, powstałego ze sprzętu wprowadzonego do obrotu w danej grupie sprzętu [kg] (Mz). W jaki sposób mamy obliczyć Mz? Na karcie produktu jest informacja, że trwałość paneli wynosi 15 lat.

Z artykułu dowiesz się, jak obliczyć wysokość opłaty produktowej, jeśli nie znane są masy wprowadzonego sprzętu w ubiegłych latach.

Publiczne kampanie edukacyjne dotyczące wprowadzonego sprzętu – nie zapomnij się rozliczyć

Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny musi wywiązać się z obowiązku prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych. Jedną z opcji jest wpłata określonej kwoty na rachunek urzędu marszałkowskiego. Dnia 31 stycznia 2022 roku upływa termin rozliczenia się z tego obowiązku.

Z artykułu dowiesz się:

  • jak rozliczyć z publicznych kampanii edukacyjnych 
  • czy trzeba składać sprawozdanie w BDO
  • jak prowadzić publiczne kampanie edukacyjne

Opłata produktowa od wprowadzającego sprzęt na rynek

Wprowadzający sprzęt jest rozliczany z wykonania obowiązku osiągnięcia minimalnego rocznego poziomu zbierania zużytego sprzętu, poziomu odzysku oraz poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu zużytego sprzętu na koniec roku kalendarzowego. Jeżeli nie wywiązał się z tego obowiązku i nie osiągnął wymaganych poziomów, to jest zobowiązany do wniesienia opłaty produktowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co stanowi podstawę obliczania opłaty produktowej
  • jakie są stawki opłat dla poszczególnych grup sprzętu
  • kto jest zwolniony z obowiązku uiszczania opłat

W sytuacji gdy podmiot nie uiści opłaty produktowej lub wniesie opłatę niższą niż należna, to marszałek województwa określi w drodze decyzji wysokość tejże opłaty produktowej. Jeżeli decyzja nie zostanie wykonana, to wprowadzający sprzęt będzie musiał wnieść w ciągu 14 dni dodatkową opłatę produktową w wysokości 50% kwoty niewniesionej opłaty produktowej.

Marszałek województwa oblicza opłatę produktową na podstawie dodatkowej ewidencji prowadzonej przez wprowadzającego sprzęt. W przypadku braku dodatkowej ewidencji bądź innych dowodów masa wprowadzonego do obrotu sprzętu jest szacowana metodami:

  • porównawczą wewnętrzną – porównanie masy wprowadzonego sprzętu w poprzednich latach;
  • porównawczą zewnętrzną – porównanie masy do innego wprowadzającego sprzęt, który prowadzi działalność o podobnej skali.