TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Zarządzanie ochroną środowiska - Informacje ogólne

Tematyka

Czym jest Zielony Ład i co oznacza dla Polski

Zielony Ład stanowi jeden z najważniejszych tematów roku 2024, gdyż zakłada ambitne i idealistyczne cele obejmujące różne sektory gospodarki. Głośno jest również o protestach rolników, co skłania do zastanowienia, jakie są przyczyny ich niezadowolenia. Przyjęta strategia ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050, co przewiduje znaczące zmiany w całej Europie. Z czym jeszcze wiążą się zmiany i jak przyczyniają się do ochrony środowiska?

Porada ekspertaInformacje ogólne

Przyszłość ochrony środowiska i gospodarowania odpadami kształtowana jest na targach Ekotech!

Targi Ekotech już od lat są areną prezentacji najnowszych osiągnięć w dziedzinie ochrony środowiska, ekologii i zrównoważonego rozwoju. To tutaj kształtują się przyszłe kierunki gospodarowania odpadami, a prezentowane nowinki technologiczne i zaawansowane metody recyklingu odpowiadają na rosnące potrzeby całego środowiska naturalnego. Najbliższe spotkanie, od 10 do 11 kwietnia w Targach Kielce będzie pełne nowości i niespodzianek. Wstęp na targi jest bezpłatny po rejestracji.

Porada ekspertaInformacje ogólne
02.04.2024

Targi Ekotech to dobry kierunek. Musisz tam być

Już od 10 do 11 kwietnia w Targach Kielce odbędzie się kolejna 24. edycja Targów Ekotech - miejsce spotkań przedstawicieli samorządów, pracowników administracji publicznej z wydziałów zajmujących się gospodarką komunalną oraz wiodących firm z tego sektora. Głównymi obszarami poruszanymi podczas wydarzenia są zagadnienia związane z gospodarowaniem odpadami, recyklingiem i ekologią. W tym samym czasie zaplanowano święto budownictwa infrastrukturalnego Autostrada Nowa Infrastruktura, a także biogospodarcze zawody Hackathon.

Porada ekspertaInformacje ogólne
18.03.2024

Zarządzanie wodami opadowymi w miastach

Opad jest podstawowym źródłem wody w mieście i początkiem wielu pozytywnych procesów w jego przestrzeni. Oczyszcza powietrze, łagodzi mikroklimat, poprawia warunki życia mieszkańców. Dzięki niemu, w silnie zmienionym środowisku miasta, może funkcjonować zieleń i małe ekosystemy wodne, kształtujące zdrowe środowisko życia dla ludzi. Dobrze zaplanowane tereny zieleni zapobiegają z kolei powodziom i miejskiej suszy, stanowiąc przestrzeń dla bezpiecznego gromadzenia wody opadowej. Zgodnie z obecnym stanem prawnym wody opadowe i roztopowe to wody będące skutkiem opadów atmosferycznych.

Porada ekspertaOchrona wody

Segregacja odpadów w firmie - jak zachęcić pracowników?

W każdym przedsiębiorstwie generowane są odpady, obejmujące zarówno te codzienne, wynikające z działalności pracowników w biurach i obszarach socjalnych, jak i te przemysłowe, będące efektem realizacji procesów operacyjnych. Jak więc efektywnie motywować zespół do dokładnej segregacji odpadów? Zawarte w artykule praktyczne zalecenia pomogą w osiągnięciu tego celu.

Porada ekspertaInformacje ogólne

Jak zacząć wdrażać ESG w przedsiębiorstwie

Od 2024 roku dbanie o ESG (Environmental, Social and Governance) staje się nieuniknionym krokiem. Wpływa to na wiele aspektów działalności przedsiębiorstw, obejmując zarządzanie zasobami ludzkimi, komunikację i analizę ryzyka. Wdrażanie polityki ESG to szansa na budowanie zrównoważonych i odpowiedzialnych praktyk, co przyczyni się do sukcesu organizacji w długotrwałej perspektywie, przyciągając inwestorów. Od czego rozpocząć działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju?

Porada ekspertaInformacje ogólne

10 zasad ESG dla odpowiedzialnego biznesu

Każdy system zarządzania, w tym również ten dotyczący ESG, opiera się na fundamentalnych zasadach, które kierują działaniami organizacji. Te zasady, ściśle powiązane z wartościami przedsiębiorstwa, wskazują kierunek dla wdrażania efektywnych praktyk i osiągania celów. W obliczu braku jednolitego standardu dla ESG, pojawiające się wątpliwości co do jego implementacji są zrozumiałe. Dlatego warto zrozumieć genezę ESG i zbadać, jak 10 Zasad ESG oraz UN Global Compact mogą wspierać organizacje w tej transformacji. 

Porada ekspertaInformacje ogólne
06.02.2024

Odpowiedzialność za szkody spowodowane przez powodzie i inne zjawiska hydrologiczne

Powódź jest zjawiskiem wywołanym siłami przyrody i stanowi tzw. siłę wyższą. Definicja prawna, zawarta w art. 16 pkt 43 ustawy Prawo wodne, opisuje powódź jako tymczasowe pokrycie przez wodę terenu, który w normalnych warunkach nie jest pokryty wodą, w szczególności wywołane przez wezbranie wody w ciekach naturalnych, zbiornikach wodnych, kanałach oraz od strony morza, z wyłączeniem pokrycia przez wodę terenu wywołanego przez wezbranie wody w systemach kanalizacyjnych. W związku z tym, że powódź jest zdarzeniem niezależnym od działań człowieka, prawo wodne reguluje kwestie odpowiedzialności za szkody powstałe w jej wyniku. Jakie są zasady tej odpowiedzialności? Oto porada naszego eksperta.

Porada ekspertaOchrona wody

Czy gmina może ograniczyć mieszkańcom korzystanie z wody

W ostatnich latach obserwuje się wzrastającą presję na zasoby wodne szczególnie w okresach suszy, gdy zapotrzebowanie na wodę przewyższa dostępność. Aby zapobiec przerwom w dostawie wody wiele gmin decyduje się wprowadzić zakaz korzystania z wody do innych celów niż spożywcze i higieniczno-sanitarne. Czy prawo zezwala na takie działania? Czy władze gminy mogą ograniczyć jej mieszkańcom korzystanie z wody? Jaka kara grozi za nieprzestrzeganie takiego zakazu?

Porada ekspertaOchrona wody

ESG i raportowanie środowiskowe w firmach

Raportowanie środowiskowe w ramach ESG (Environmental, Social, and Governance) to kluczowy element strategii zrównoważonego rozwoju firm, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących wyzwań ekologicznych. Raportowanie ESG pomaga organizacjom w monitorowaniu i komunikowaniu ich wpływu na środowisko, społeczeństwo oraz zarządzanie. Zrozumienie tego, jak przedsiębiorstwa identyfikują, analizują i prezentują swoje działania środowiskowe, jest kluczowe dla inwestorów, konsumentów i regulatorów. Dowiedz się, jak efektywne raportowanie ESG może przyczyniać się do lepszej przyszłości naszej planety i społeczeństwa, jednocześnie zwiększając transparentność i odpowiedzialność biznesową i jakich przepisów należy dopilnować.

Porada ekspertaInformacje ogólne