TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Porady ekspertów - Ochrona powietrza i akustyka

Tematyka

Produkcja pianki poliuretanowej - czy potrzebne jest pozwolenie zintegrowane

O tym, które instalacje wymagają pozwolenia zintegrowanego rozstrzyga rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości. Czy eksploatacja instalacji przemysłowych służących do produkcji pianki poliuretanowej również będą wymagać pozwolenia zintegrowanego?

Emisja gazów i pyłów do powietrza
18.11.2022

Postępowanie kompensacyjne jako pierwszy krok do uzyskania pozwolenia na emisję

Podmiot, który ubiega się o wydanie pozwolenia na emisję, w niektórych przypadkach musi złożyć wniosek o wszczęcie postępowania kompensacyjnego. Jaki jest cel tego działania i czym na czym dokładnie polega postępowanie kompensacyjne?

Emisja gazów i pyłów do powietrza

Polityka klimatyczna UE– wymagania, cele, obowiązki, rewizje detektyw

Państwa członkowskie UE mają wskazane cele emisji gazów cieplarnianych na lata 2021–2030. Niestety obecnie sama produkcja i zużycie energii odpowiadają za ok. 70-75% emisji gazów cieplarnianych w UE. Polityka klimatyczna UE ma celu transformację ciepłownictwa i energetyki poprzez dostosowanie tych branż do wymagań klimatycznych. W tym artykule omówimy akty prawne oraz programy i działania, które mają tym wymaganiom sprostać.

Emisja gazów i pyłów do powietrza

Czy suszarnia to instalacja wymagające pozwolenia na emisję

Zgodnie z art. 180 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska eksploatacja instalacji powodująca wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza jest dozwolona po uzyskaniu pozwolenia, jeżeli jest ono wymagane. Natomiast zgodnie z art. 152 ust. 1 tej samej ustawy instalacja, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogąca negatywnie oddziaływać na środowisko, podlega zgłoszeniu organowi ochrony środowiska. Są również przypadki, które nie wymagają ani pozwolenia ani zgłoszenia instalacji. W jakiej kategorii znajduje się suszarnia?

Emisja gazów i pyłów do powietrza
13.10.2022

Obliczanie śladu węglowego – nieobowiązkowe, ale może się opłacać

Zmiany klimatyczne są obecnie ogromnym problemem środowiskowym. Żeby je ograniczyć monitoruje się je i raportuje. Jednym z elementów, który ma pokazać skalę problemu i pomóc w jego rozwiązaniu jest obliczanie śladu węglowego. W Polsce jeszcze nieobowiązkowe, ale okazuje się, że warto je wykonywać. Dlaczego?

Emisja gazów i pyłów do powietrza

Jakie kwestie związane z ochroną środowiska uregulować w umowie najmu nieruchomości

W umowie najmu, poza aspektami regulującymi podstawowe warunki najmu, warto również uregulować kwestie związane z ochroną środowiska. Istotną kwestią jest ustalenie podmiotu korzystającego, czyli powodującego emisję, w tym np. wytwarzanie odpadów, ścieków czy lotnych zanieczyszczeń.

Gospodarka odpadami

Upewnij się czy Twoje urządzenia wymagają rejestracji w CRO

Jednym z najczęściej pojawiających się błędów operatorów urządzeń jest przekonanie, że urządzenia (obiegi), które zawierają poniżej 3 kg substancji nie podlegają rejestracji.

Emisja gazów i pyłów do powietrza

Kontrola szczelności urządzeń klimatyzacyjnych

Jednym z obowiązków operatorów klimatyzatorów oraz innych urządzeń chłodniczych powszechnie używanych w firmach, jest kontrolowanie szczelności tych urządzeń.

Emisja gazów i pyłów do powietrza

CRO – kto jest operatorem urządzeń i jakie ma obowiązki

CRO, czyli Centralna Baza Operatorów jest jedną z mniej znanych baz danych środowiskowych. Baza zawiera dane o użytkownikach urządzeń zawierających substancje kontrolowane lub f-gazy (fluorowane gazy cieplarniane). Warto zapoznać się z wymaganiami w tym zakresie, ponieważ nieprzestrzeganie przepisów zagrożone jest wysokimi karami, a substancje wymienione powyżej znajdują się np. w klimatyzatorach, czyli urządzeniach powszechnie używanych w firmach.

Emisja gazów i pyłów do powietrza

Błędy w deklaracjach CEEB – czy da się je poprawić

Do końca czerwca 2022 r. zarządca budynku lub lokalu musi złożyć deklarację o źródłach ogrzewania budynków do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Podpowiadamy, co się stanie, gdy deklaracja zostanie źle wypełniona lub niepodpisana.

Emisja gazów i pyłów do powietrza
21.06.2022