TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ochrona wody i gleby - Ochrona wody

Tematyka

Czy gmina może ograniczyć mieszkańcom korzystanie z wody

W ostatnich latach obserwuje się wzrastającą presję na zasoby wodne szczególnie w okresach suszy, gdy zapotrzebowanie na wodę przewyższa dostępność. Aby zapobiec przerwom w dostawie wody wiele gmin decyduje się wprowadzić zakaz korzystania z wody do innych celów niż spożywcze i higieniczno-sanitarne. Czy prawo zezwala na takie działania? Czy władze gminy mogą ograniczyć jej mieszkańcom korzystanie z wody? Jaka kara grozi za nieprzestrzeganie takiego zakazu?

Porada ekspertaOchrona wody

Kompendium wiedzy o pozwoleniach wodnoprawnych - ebook

Zdobądź kluczowe informacje o pozwoleniach wodnoprawnych z naszym nowym ebookiem. Skierowany do inwestorów i przedsiębiorców, ten przewodnik jest niezbędnym źródłem wiedzy o procesie uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego, niezbędnego przy projektach wpływających na wody powierzchniowe lub podziemne.

eBookOchrona wody

Opłaty za usługi wodne - ebook

Ebook to kompendium wiedzy na temat korzystania z zasobów wodnych w kontekście gospodarczym i prawnym. Szczegółowo omawia, czym są usługi wodne, przedstawiając je jako niezbędny element zarządzania zasobami wodnymi dla gospodarstw domowych, instytucji publicznych oraz przedsiębiorstw. Wyjaśnia różnice między powszechnym, zwykłym oraz szczególnym korzystaniem z wód, podkreślając ich znaczenie w codziennym życiu i działalności gospodarczej.

eBookOpłaty

Pozwolenie wodnoprawne a brak urządzenia wodnego

Pytanie: Czy możliwe jest wydanie pozwolenia wodnoprawnego na usługę wodną, jeśli nie wykonano urządzenia wodnego niezbędnego do jej realizacji? 
Pytania i odpowiedziOchrona wody

Zasady rolniczego wykorzystania osadów

Jakie procedury prawne, włączając w to uzyskiwanie zezwoleń, powinien zastosować rolnik, który zamierza używać osadu ściekowego z zakładowej lub komunalnej oczyszczalni ścieków na swoim polu? Czy dopuszczalne jest stosowanie osadu z przydomowej oczyszczalni ścieków jako nawozu? Okazuje się, że możliwości różnią się w zależności od rodzaju osadu.

Porada ekspertaOchrona wody
15.01.2024

Zmiana zarządcy drogi ex lege a podmiot zobowiązany do ponoszenia opłaty stałej

Czy przejście praw i obowiązków wynikających z pozwolenia wodnoprawnego na następcę następuje z mocy prawa czy wymaga złożenia stosownego wniosku? Czy w sytuacji zmiany zarządcy drogi następuje zmiana zobowiązanego do ponoszenia stałej opłaty za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z jej powierzchni? Zagadnieniem tym zajął się Naczelny Sąd Administracyjny. Zobacz w artykule wytłumaczenie naszego eksperta.

Porada ekspertaOchrona wody

Jak radzić sobie z mikroplastikiem w ściekach

Mikroplastik, czyli cząstki plastików mniejsze niż 5 mm, są wykrywane w ściekach miejskich, na plażach, w osadach dennych, w wodach powierzchniowych, a także w organizmach żywych na całym świecie. Powstają z większych fragmentów plastiku w wyniku oddziaływania różnych sił (procesu prania, ścierania opon podczas hamowania, fotochemicznego rozpadu plastików itp.) lub pochodzą z produktów kosmetycznych, żywnościowych lub innych. Jak sobie radzić z mikroplastikiem ściekach?

Porada ekspertaOchrona wody

Udostępnianie informacji o stanie zasobów wodnych

Zasoby wodne to wszelkie wody nadające się do wykorzystania i znajdujące się na danym obszarze, w sposób ciągły lub okresowy. W Polsce zasoby wodne wykazują dużą dynamikę zmian, zarówno w czasie, jak i przestrzeni. Na większości obszaru kraju pojawiają się okresowe deficyty wody. Które organy zajmują się gromadzeniem informacji na temat zasobów wodnych? W jaki sposób są udostępniane te informacje?

Porada ekspertaOchrona wody
11.12.2023

Co zawiera program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027

Program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030, jest dokumentem strategicznym i skupia się na kompleksowym rozpatrywaniu możliwości i ścieżek rozwoju retencji wodnej. Zawiera on szczegółowe plany i strategie, mające na celu zwiększenie zdolności do gromadzenia i zrównoważonego wykorzystywania zasobów wodnych, w odpowiedzi na rosnące wyzwania związane z niedoborem wody."

Porada ekspertaOchrona wody

Klasyfikacja ścieków – bytowe, przemysłowe czy komunalne?

Ścieki to wody wykorzystane w celach bytowych lub gospodarczych, które są ostatecznie odprowadzane do wód lub gruntu. Ciecze określane jako ścieki, zazwyczaj zawierają liczne zanieczyszczenia o zróżnicowanym charakterze. Stanowią one nieodłączny element działalności ludzkiej i mogą mieć istotny wpływ na środowisko naturalne oraz zdrowie publiczne. W zależności od ich pochodzenia i właściwości, ścieki można sklasyfikować do trzech głównych kategorii: bytowych, przemysłowych i komunalnych. W artykule zapoznasz się z metodami klasyfikacji ścieków, które obejmują analizę ich źródeł, składu, parametrów fizycznych oraz potencjalnych metod przetwarzania i neutralizacji, mających na celu zmniejszenie ich szkodliwości.

Porada ekspertaEmisja ścieków
24.10.2023
Ochrona wód jest nieodzownym aspektem funkcjonowania przedsiębiorstw. Przepisy, które regulują tę kwestię, wynikają z ustawy Prawo wodne, ustawy o ochronie środowiska, a także z rozporządzeń wykonawczych i unijnych dyrektyw. Odpowiedzialna gospodarka wodna wymaga, aby przedsiębiorcy wywiązywali się ze swoich zobowiązań w zakresie pozyskiwania czystej wody, oczyszczania ścieków i budowania obiektów z najwyższą możliwą starannością. Podmioty, chcąc prowadzić działalność wpływającą na zasoby wodne, zobowiązane są do pozyskania pozwoleń wodnoprawnych. Pozwolenia te wydawane są przez dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej lub dyrektorów zarządów zlewni Wód Polskich, w zależności od zakresu działalności. Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ochrony wód może skutkować wieloma sankcjami. Obejmują one mandaty, ograniczenia w działalności, zawieszenia, nakaz naprawienia szkód, a także podwyższenie opłat związanych z eksploatacją zasobów.