TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Tematy tygodnia - Ochrona wody i gleby

Tematyka

Ile kosztuje limit odnawialny? Dla kogo?

Banki mają bardzo szeroką ofertę dla osób, które potrzebują gotówki. Kredyty gotówkowe i hipoteczne, karty kredytowe, pożyczki, a także limity odnawialne. Czym jest limit odnawialny, ile kosztuje i kto może go otrzymać? Oto wszystkie najważniejsze informacje!

Tekst marketingowyZarządzanie ochroną środowiska

Aplikacja „Twój Asystent” to codzienne wsparcie w pracy specjalistów ds. ochrony środowiska

Już możesz pobrać darmową aplikację Twój Asystent, która zawiera kalendarium ważnych wydarzeń, porady wideo, informator z aktualnościami z branży, porady prawne w formie pytań i odpowiedzi, których udzielają Eksperci na Portalu ochrony środowiska.

AktualnościZarządzanie ochroną środowiska

Gospodarka wodno-ściekowa - nowe stawki opłat od 1 stycznia 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe stawki opłat w gospodarce wodno-ściekowej, czyli m.in.: opłaty legalizacyjnej, opłaty podwyższonej za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz stawki opłat za udzielanie zgód wodnoprawnych. Ile dokładnie wyniosą?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Zagospodarowanie komunalnych osadów ściekowych

Co roku obserwuje się wzrost ilości komunalnych osadów ściekowych. W tym atykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje, czy stanowią one zagrożenie dla środowiska i z czego wynikają problemy z ich zagospodarowaniem.

ArtykułOchrona gleby
13.10.2022

Zapraszamy na II edycję konferencji online „Od pola do stołu”

Już 29 września 2022 odbędzie się II edycja konferencji online „Od pola do stołu”. Wydarzenie skierowane jest do rolników, producentów żywności, producentów opakowań, hurtowni spożywczych, hurtowni produktów ekologicznych, producentów żywności innowacyjnej i producentów alternatywnych źródeł energii.

AktualnościZarządzanie ochroną środowiska
09.09.2022

W jakiej formie zawrzeć umowę na odbiór ścieków

Pytanie: Podmiot świadczący usługę opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych musi zawierać umowy z właścicielami nieruchomości, z których odbiera nieczystości ciekłe. Czy musi być to umowa, czy może być to pisemne zlecenie?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
06.09.2022

Czy prywatny właściciel kanalizacji może pobierać opłaty za odbiór wód od innego podmiotu

Pytanie: Czy właściciel kanalizacji (spółka, która nie jest organem samorządowym ani Wodami Polskimi), do której wprowadzane są wody opadowe z terenu odrębnego podmiotu gospodarczego, może na podstawie art. 9 ust. 3 oraz art. 35 ust. 1 i ust. 3 pkt 7 ustawy Prawo wodne zawrzeć przedmiotową umowę i obciążyć drugą stronę kosztami odbioru i zagospodarowania tych wód proporcjonalnie do wielkości zlewni?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
14.07.2022

Czy budowa drogi może naruszyć stosunki wodne

Przepisy prawa nie regulują definicji „stosunków wodnych”. Ich zmiana wywołana działalnością człowieka jest związana z konkretnym działaniem właściciela gruntu wpływającym na ukształtowany w terenie system zasobów wodnych. Czy budowę drogi można uznać za działania, które powodują zmianę stosunków wodnych.

Porada ekspertaOchrona wody

Czy każdy wylot wody deszczowej traktowany jest jako osobne urządzenie wodne?

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne wylot wody deszczowej jest urządzeniem wodnym wymagającym pozwolenia wodnoprawnego. Czy ilość wylotów ma wpływ na wysokość opłaty za wydanie pozwolenia wodnoprawnego?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego

Wprowadzane do kanalizacji lub do wód ścieki przemysłowe nie mogą przekraczać parametrów określonych w pozwoleniu wodnoprawnym, w przeciwnym wypadku taka decyzja może zostać cofnięta. Czy w trakcie wszczętej procedury cofnięcia pozwolenia można ubiegać się o pozwolenie na wprowadzanie ścieków do cudzej kanalizacji, do innego zakładu?

Porada ekspertaEmisja ścieków
26.04.2022