TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Sprawozdania i opłaty - Opłaty

Tematyka

Cztery sposoby na zmniejszenie opłaty produktowej

Nie da się uniknąć uiszczania opłaty produktowej. Można jednak zmniejszyć jej wysokość. W tekście znajdziesz cztery podpowiedzi, jak to zrobić.

ArtykułOpłaty

Dwa rodzaje opłat w ramach ROP

Wciąż trwają prace nad przepisami dotyczącymi rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Jakie warianty ROP są przewidziane do wprowadzenia w Polsce?

AktualnościOpłaty

Co to jest opłata produktowa i jak ją obliczyć

Obowiązek uiszczenia opłaty produktowej pojawia się wtedy, gdy firma wprowadzająca na rynek produkty w opakowaniach nie zapewniła odzysku odpadów opakowaniowych na określonym w danym roku poziomie.

ArtykułOpłaty
15.06.2021

Czym się różni opłata recyklingowa od opłaty produktowej

Opłata recyklingowa i opłata produktowa to dwie odrębne kwestie, które mogą, ale nie muszą odnosić się do działalności jednego podmiotu.

ArtykułOpłaty
15.06.2021

Jakie są koszty związane z prowadzeniem publicznych kampanii edukacyjnych

Publiczne kampanie edukacyjne są działaniami mającymi na celu podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa, a także wspomaganie osiągnięcia wysokiego poziomu zbierania zużytego sprzętu. Kto musi je przeprowadzić i ile to kosztuje?

ArtykułOpłaty

Opłata produktowa od wprowadzającego sprzęt na rynek

Wprowadzający sprzęt jest rozliczany z wykonania obowiązku osiągnięcia minimalnego rocznego poziomu zbierania zużytego sprzętu, poziomu odzysku oraz poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu zużytego sprzętu na koniec roku kalendarzowego. Jeżeli nie wywiązał się z tego obowiązku i nie osiągnął wymaganych poziomów, to jest zobowiązany do wniesienia opłaty produktowej.

ArtykułOpłaty

Sprawozdania i opłaty za jednorazówki

Opłatę recyklingową trzeba uiszczać za wszystkie torby jednorazowe z tworzywa sztucznego o grubości od 15 mikrometrów, chyba że służą one do pakowania żywności luzem lub służą do celów higienicznych. A co z ewidencją i sprawozdaniami?

ArtykułOpłaty

Zabezpieczenie finansowe w branży ZSSE - kto musi je wnieść

Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny przeznaczony dla gospodarstw domowych musi wnieść zabezpieczenie finansowe. Może wybrać jedną z trzech opcji, by je uregulować.

ArtykułOpłaty
Opłata za korzystanie ze środowiska jest regulowana przez ustawę Prawo ochrony środowiska, ustalana jest przez podmioty korzystające ze środowiska za okres, w którym korzystanie miało miejsce. Opłaty należy wnieść za rok kalendarzowy na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego do 31 marca następnego roku. Podmioty korzystające ze środowiska muszą również przedłożyć marszałkom województw wykazy zawierające informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wysokości należnych opłat. Opłaty za korzystanie ze środowiska dotyczą różnych rodzajów działalności, takich jak wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, składowanie odpadów oraz emisja gazów cieplarnianych. System opłat za korzystanie ze środowiska opiera się na stawkach określonych w odpowiednich rozporządzeniach i obwieszczeniach. W przypadku gdy roczna wysokość opłaty dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza 100 zł, nie przedkłada się wykazów o zakresie korzystania ze środowiska. Opłat nie wnosi się, jeśli roczna wysokość opłaty dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza 800 zł.