TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Tematy tygodnia - Procedury administracyjne

Tematyka

Webinar: Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu

Co do zasady do wycinki drzew i krzewów konieczne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia. Przepisy dotyczące zasad dopuszczalnej wycinki drzew określa ustawa z dnia z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Jeżeli zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków, to wydaje je wojewódzki konserwator zabytków.

Porada videoWycinka drzew i krzewów
07.05.2024

Formalności przy budowie studni – niezbędne informacje

Wykonanie studni głębinowej nie wymaga ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Ale inwestycja ta może wymagać uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub sporządzenia projektu robót geologicznych. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy jest to konieczne.

Porada ekspertaOchrona wody
18.04.2024

Czy zbiornik na deszczówkę wymaga uzyskania pozwoleń

Budowa zbiornika do gromadzenia wody deszczowej wpisuje się w promocję postawy ekologicznej szerzonej w ostatnich latach zarówno przez samorząd lokalny, jak i władze na wyższym szczeblu. Przykładem jest chociażby program „Moja woda”, który ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej deszczówki i wody roztopowej. Jak natomiast wygląda sytuacja prawna zbiorników na wodę?

Porada ekspertaOchrona wody

Pozwolenia środowiskowe przy zmianie lokalizacji produkcji

Pytanie: Firma planuje dzierżawić halę produkcyjną w celu prowadzenia procesów produkcyjnych zgodnych z jej profilem działalności. Posiadając aktualne pozwolenia środowiskowe dla obecnej lokalizacji działalności, firma stoi przed pytaniem, czy w związku z dzierżawą nowej powierzchni będzie wymagane uzyskanie nowych pozwoleń środowiskowych dla tej lokalizacji, czy też możliwe jest przejęcie istniejących pozwoleń od dzierżawcy, który już takie pozwolenia posiada?
Pytania i odpowiedziDecyzja środowiskowa

Zasady rolniczego wykorzystania osadów

Jakie procedury prawne, włączając w to uzyskiwanie zezwoleń, powinien zastosować rolnik, który zamierza używać osadu ściekowego z zakładowej lub komunalnej oczyszczalni ścieków na swoim polu? Czy dopuszczalne jest stosowanie osadu z przydomowej oczyszczalni ścieków jako nawozu? Okazuje się, że możliwości różnią się w zależności od rodzaju osadu.

Porada ekspertaOchrona wody
15.01.2024

Zabezpieczenie w umowie najmu przed nielegalnym składowaniem odpadów

Przyjmuje się, że właściciel terenu jest również odpowiedzialny za odpady znajdujące się na tej nieruchomości. Jednak w praktyce zdarza się, że najemcy nielegalnie składowali odpady na wynajmowanych terenach. Aby uchronić się przed konsekwencjami pozostawienia odpadów przez najemcę, już podczas tworzenia umowy najmu warto uwzględnić odpowiednie zapisy. Takie zapisy mogą okazać się przydatne w przypadku potrzeby ustalenia faktycznego posiadacza odpadów.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Zezwolenie na przetwarzanie i zbieranie odpadów - poradnik

Działalność związana z przetwarzaniem odpadów, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. Wniosek o wydanie takiego zezwolenia należy złożyć do odpowiedniego organu. Przygotowanie wniosku wymaga zgromadzenia niezbędnych dokumentów oraz informacji określonych w ustawie. Koszt uzyskania decyzji zależy od wielu czynników i może być różny w zależności od konkretnej sytuacji. W artykule ekspert radzi, jakie dokumenty są konieczne i których przepisów należy przestrzegać.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Umowa konsorcjum w ochronie środowiska

Bardzo często formą współpracy przedsiębiorców jest tzw. umowa konsorcjum. Stanowi ona bardzo dużą szansę dla wykonawcy, który nie spełnia warunków udziału w postępowaniu bądź innych wymogów zamawiającego, jest zawiązanie konsorcjum.  W niniejszym artykule omówiona zostanie m.in. jakie wymogi formalne musi spełniać podmiot, który chce wspólnie złożyć ofertę i realizować zamówienie oraz wskazane zostaną cechy tego typu współpracy.

Porada ekspertaDecyzje administracyjne

Bezpieczeństwo wód i konsekwencje awarii w przedsiębiorstwach wodociągowych

Podstawowym elementem systemów zbiorowego zaopatrzenia w wodę są ujęcia wody. Natomiast zapewnienie odpowiedniej jakości i ilości pobieranej wody stanowi priorytet na pierwszym etapie produkcji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jednym z głównych zadań przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego jest zapewnienie niezawodnej pracy systemów zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy te systemy zawiodą? Jakie mogą być konsekwencje poważnych awarii? Kto jest odpowiedzialny za awarię w przedsiębiorstwie?

Porada ekspertaOchrona wody

Korekta i anulowanie DPR

Pytanie: Czy można wycofać lub anulować dokument DPR, który został już wysłany do wnioskującego i Urzędu Marszałkowskiego? Czy jedyną opcją jest dokonanie korekty w przypadku DPR?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami