TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi

Tematyka

Warunki prawne do wykorzystania SRF w firmie

Pytanie: Nasza firma chce wykorzystać do swojego procesu produkcji stałe paliwo wtórne (SRF). Jakie musi spełnić warunki prawne?
Gospodarka odpadami
14.09.2023

Jak przygotować opony do ponownego użycia

Pytanie: Prowadzimy działalność gospodarczą w postaci zakładu wulkanizacyjnego. Posiadamy wpis do BDO. Jak długo wulkanizator może przechowywać opony, jeśli uzna, że niektóre z nich mogą być ponownie założone w pojazdach u innych klientów? Czy obecne przepisy określają maksymalny okres przechowywania opon, które, według wulkanizatora, są nadal odpowiednie do sprzedaży i dalszego użytkowania?
Gospodarka odpadami
19.08.2023

Czy zepsuta maszyna jest odpadem?

Pytanie: Na terenie przedsiębiorstwa znajdują się urządzenia niesprawne, które zostały wycofane z użytkowania. Te urządzenia pełnią rolę magazynu części zamiennych. Pytanie, które chcieliśmy zadać, dotyczy właściwej klasyfikacji tych urządzeń oraz konieczności oznaczenia i zabezpieczenia obszaru, na którym się znajdują. Czy istnieją przepisy z zakresu ochrony środowiska, które określają zasady przechowywania takich urządzeń? Czy wymagane są jakieś zezwolenia, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami?
Gospodarka odpadami

Posiadanie odpadów a konieczne zezwolenia

Pytanie: Spółka zamierza importować złom z Ukrainy i sprzedawać go na terenie Polski (bez przechowywania odpadów fizycznie). W BDO jest zarejestrowana jako Sprzedawca odpadów. Proszę o odpowiedź na pytania: Kto i gdzie wydaje zezwolenie na gospodarowanie odpadami? Gdzie można znaleźć taki wniosek? Ile czasu trzeba oczekiwać na decyzję? Czy do handlu złomem również potrzebne jest zezwolenie?
Gospodarka odpadami

Oczyszczalnia ścieków na terenach rolniczych

Pytanie: W bezpośrednim sąsiedztwie gospodarstwa rolnego przewiduje się budowę oczyszczalni ścieków. Działka, na której ma być zlokalizowana została wydzielona bezpośrednio z terenów gospodarstwa rolnego. Wody odprowadzane z tej oczyszczalni ścieków mają być odprowadzane do rzeki kanałem, który przechodzi przez łąki zmeliorowane, na których zbierane jest siano i wypasane jest bydło mleczne. W jaki sposób możemy upewnić się czy takie usytuowanie oczyszczalni ścieków nie będzie miało negatywnego wpływu na możliwość rolniczego użytkowania terenów?
Decyzje administracyjne
27.07.2023

Świadectwo energetyczne w umowie najmu

Pytanie: Wynajmując część budynku lub lokalu należy dołączyć świadectwo charakterystyki energetycznej tej części. Czy obowiązek ten dotyczy także kiosków/wysp w centrum handlowym? Czy w przypadku najmu wyspy można dołączyć świadectwo dla całego budynku (wynajmowana jest taka naprawdę niewielka powierzchnia tego budynku, a nie lokal)? Co należy zrobić w przypadku wynajmowania pustego lokalu, kiedy nie ma możliwości sporządzenia świadectwa (w lokalu nie ma jeszcze żadnych urządzeń/instalacji) - czy w tej sytuacji można nie dołączać świadectwa do umowy najmu, czy może należy dołączyć świadectwo dla całego budynku lub postąpić jeszcze inaczej?
Energetyka
21.07.2023

Gospodarka ściekami: Odpowiedzialność, pozwolenia i umowy najmu

Pytanie: Prosimy o poradę dotyczącą odpowiedzialności za gospodarkę ściekami pochodzącymi z analizatorów w naszych laboratoriach satelitarnych. Obecnie otwieramy laboratoria w wynajmowanych lokalach. W laboratorium ścieki z analizatorów są podłączane bezpośrednio do kanalizacji, i są to ścieki przemysłowe, a nie ścieki bytowe. Po ustaleniu szczegółów dotyczących odprowadzania ścieków z analizatorów w laboratoriach satelitarnych, istotne jest zaplanowanie regularnych badań tych ścieków w akredytowanym laboratorium, zgodnie z wymaganiami określonymi w umowie dotyczącej podłączenia do sieci wodociągowej oraz odprowadzania ścieków przemysłowych dostarczanych przez wodociągi. Teraz naszym pytaniem jest, kto powinien być odpowiedzialny za przeprowadzanie tych badań i odprowadzanie ścieków: Wynajmujący czy Najemca? W obecnych umowach najmu zawarto następujące postanowienie: "Wynajmujący zobowiązuje się zapewnić Najemcy dostęp do następujących mediów: ... b) ciepłej i zimnej wody do celów sanitarnych wraz z odprowadzaniem ścieków".
Emisja ścieków
12.07.2023

Kiedy podmiot jest wprowadzającym produkty w opakowaniach

Pytanie: Nasza firma wykonuje produkty na zamówienie w Polsce, takie jak podzespoły do sprzętu AGD (np. lodówki, pralki, zamrażarki). Następnie wysyłamy je lub sprzedajemy naszemu klientowi w opakowaniach jednostkowych, zbiorczych lub transportowych. Klient montuje te podzespoły lub części w sprzęcie AGD na terenie Polski.
Pytanie brzmi, czy jako producent wprowadzamy produkty w opakowaniach na rynek i czy podlegamy opłacie produktowej? Jeśli tak, czy możemy przenieść ten obowiązek na naszego klienta? Jeśli tak, czy nasz klient może zrównoważyć masę opakowań wprowadzonych na rynek z wywiezionymi produktami w opakowaniach poza Polskę?
Opakowania

Jednorazowe talerze w szpitalu a Dyrektywa SUP

Pytanie: W szpitalu, ze względów sanitarnych i epidemiologicznych, czasami serwuje się pacjentom posiłki na jednorazowych talerzach, wraz z jednorazowymi kubkami i sztućcami. Czy taka praktyka może być uznana za wprowadzanie na rynek produktów w opakowaniach, czy też stanowi to jedynie użytkowanie wewnętrzne? W publicznej placówce zdrowia nie jest możliwe pobieranie opłat za udostępnione w ten sposób jednorazowe opakowania. Zastanawiamy się, w jaki sposób należy rozliczyć te opakowania.
Opakowania

Rozliczenie odpadowe drewnianych mieszadełek

Pytanie: W naszej firmie znajdują się automaty do sprzedaży żywności, w których oferujemy m.in. kawę. W ramach zakupu kawy udostępniamy drewniane mieszadełka, które pakowane są osobno w papierowe opakowania. Chcielibyśmy upewnić się, czy takie mieszadełka, których waga z opakowaniem jest znikoma, podlegają rozliczeniom z organizacją odzysku, zwłaszcza w kontekście nowych przepisów, które wejdą w życie od 2024 roku.
Opakowania
04.07.2023