TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Tematy tygodnia

Tematyka

Kiedy substancje niebezpieczne podlegają opłatom środowiskowym

Pytanie: Czy jeśli firma stosuje preparaty, które w swoim składzie mają substancje niebezpieczne, ale w wyszukiwarce po numerze CAS nie ma tych substancji w rejestrze, to oznacza, że ta substancja nie podlega opłacie? Czy tylko substancje wyszukiwane po numerze CAS lub nazwie w bazie KOBIZE podlegają opłatom? 
Pytania i odpowiedziKOBiZE

Specjalista ds. wdrażania ESG w firmie – czy jest potrzebny?

ESG (Environmental, Social, Governance) to pojęcie, które dziś dominuje w dyskusjach biznesowych. Chociaż wielu przedsiębiorców wciąż nie przykłada dużej wagi do szczegółowego zapoznawania się z wytycznymi dotyczącymi odpowiedzialności społecznej i środowiskowej, uznając je za nieobowiązkowe, raportowanie pozafinansowe staje się coraz bardziej niezbędne. Dotyczy to firm z różnych sektorów, nie tylko spółek giełdowych czy tych zatrudniających ponad 500 osób. Podkreśla to znaczenie transformacji w kontekście odpowiedzialności ESG, która nabiera coraz większego znaczenia na rynku globalnym.

Porada ekspertaSystemy zarządzania

Co zrobić z odciekami z nielegalnego składowiska, które zagrażają wodom?

W sytuacji, gdy na terenie gminy zalegają odpady na nielegalnym wysypisku, rośnie zagrożenie dla środowiska, szczególnie dla wód. Odcieki mogą skazić grunt i wody podziemne lub nawet powierzchniowe, jeżeli śmieci zalegają w pobliżu cieku lub zbiornika. Po wykryciu takiego miejsca, trzeba szybko przystąpić do działania.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
13.05.2024

Destrukt asfaltowy – odpad czy surowiec wtórny?

Pytanie: Czy destrukt asfaltowy nadal jest odpadem? Czy można wykorzystać go ponownie jako surowiec wtórny? Jak wygląda procedura utraty statusu odpadów? Czy trzeba wtedy posiadać pozwolenie na przetwarzanie odpadów?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Webinar: Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu

Co do zasady do wycinki drzew i krzewów konieczne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia. Przepisy dotyczące zasad dopuszczalnej wycinki drzew określa ustawa z dnia z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Jeżeli zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków, to wydaje je wojewódzki konserwator zabytków.

Porada videoWycinka drzew i krzewów
07.05.2024

Jak zoptymalizować zużycie wody w projektach budowlanych?

Planując inwestycję budowlaną, istotne jest uwzględnienie środowiskowych aspektów, zwłaszcza związanych z zużyciem wody. Zarówno podczas eksploatacji budynku, jak i w procesie wytwarzania ścieków, istnieje potencjalne ryzyko negatywnego wpływu na środowisko. Oto kilka praktycznych rozwiązań, które mogą pomóc w ograniczeniu zużycia wody w trakcie cyklu życia obiektu budowlanego.

Porada ekspertaEmisja ścieków
06.05.2024

Samochody firmowe a obowiązek raportowania emisji

Zrozumienie obowiązków raportowych związanych z posiadaniem pojazdów firmowych jest kluczowe dla przedsiębiorców dążących do zgodności z przepisami o ochronie środowiska. Kiedy i jakie emisje muszą być zgłaszane do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami?

Porada ekspertaKOBiZE

Czym jest Zielony Ład i co oznacza dla Polski

Zielony Ład stanowi jeden z najważniejszych tematów roku 2024, gdyż zakłada ambitne i idealistyczne cele obejmujące różne sektory gospodarki. Głośno jest również o protestach rolników, co skłania do zastanowienia, jakie są przyczyny ich niezadowolenia. Przyjęta strategia ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050, co przewiduje znaczące zmiany w całej Europie. Z czym jeszcze wiążą się zmiany i jak przyczyniają się do ochrony środowiska?

Porada ekspertaInformacje ogólne

Nowe normy w zakresie ochrony powietrza

Zanieczyszczenie powietrza stanowi największe zagrożenie środowiskowe w Europie. W jaki sposób Unia Europejska chce mu przeciwdziałać?  Polska przoduje w europejskich statystykach z liczbą około 50 tys. przedwczesnych zgonów rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Formalności przy budowie studni – niezbędne informacje

Wykonanie studni głębinowej nie wymaga ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Ale inwestycja ta może wymagać uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub sporządzenia projektu robót geologicznych. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy jest to konieczne.

Porada ekspertaOchrona wody
18.04.2024