TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Odpady komunalne

Tematyka

Uchwały w sprawie maksymalnych stawek – jakich błędów unikać

Jedną z obowiązkowych uchwał podejmowanych przez radę gminy w zakresie gospodarowania opadami jest uchwała określająca górne stawki opłat ponoszonych za wywóz odpadów lub nieczystości ciekłych przez właścicieli nieruchomości, którzy nie wnoszą opłaty na rzecz gminy.

Porada ekspertaOdpady komunalne
21.03.2023

Kara za opóźnione sprawozdanie z wywozu ścieków niezgodna z Konstytucją

20 grudnia br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 9xb pkt 2, art. 9zc ust. 1 oraz art. 9zf ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest niezgodny z Konstytucją.

Porada ekspertaOdpady komunalne
16.01.2023

BDO wciąż utrudnia przygotowanie sprawozdań dotyczących odpadów komunalnych

Zbliża się termin składania sprawozdań dotyczących odpadów komunalnych. Termin mija 31 stycznia, a wątpliwości związanych z funkcjonowaniem BDO jest coraz więcej.

Porada ekspertaOdpady komunalne

Sprawozdania o odebranych i zebranych odpadach komunalnych

Do 31 stycznia 2023 r. podmioty zbierające odpady komunalne muszą złożyć roczne sprawozdanie z gospodarowania odpadami komunalnymi. Sprawozdanie składa się w systemie BDO wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. W tym artykule rozwiewamy najczęściej pojawiąjące się wątpliwości dotyczące podmiotów zobowiązanych oraz wypełniania formularza sprawozdań w systemie BDO.

Porada ekspertaBDO
12.01.2023

Kiedy  można przenieść odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami we wspólnej siedzibie

Pytanie: Firma ma siedzibę główną w Warszawie i 4 oddziały operacyjne (w Pruszkowie, Gądkach, Dąbrowie Górniczej i Kątach Wrocławski). Wyodrębniła się nowa spółka X, która ma swoją siedzibę główną w jednym z oddziałów. Siedziba spółki X znajduje się w Gądkach gdzie nadal znajduje się jeden z oddziałów firmy - ten sam adres. Czy nowo powstała spółka X może przekaż obowiązek gospodarki odpadami oddziałowi, z którym znajduje się pod tym samym adresem? . Czy jednak powinna wystąpić o nowe BDO?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Sprawozdanie z odbioru odpadów komunalnych – dodatkowe informacje w sprawozdaniach za rok 2022

Każdy przedsiębiorcą wpisany do rejestru podmiotów odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości w danej gminie, w świetle obecnie obowiązujących przepisów zobowiązany jest do corocznego składać sprawozdania w terminie do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy. Sprawozdanie składasz za pośrednictwem konta w systemie BDO

Porada ekspertaOdpady komunalne
27.12.2022

Jeżeli klienci nie segregują odpadów, to jednostka handlowa zapłaci więcej za odbiór śmieci

Centra handlowe powinny segregować odpady komunalne. Jednak klienci wciąż nie mają nawyku wrzucania śmieci do odpowiednich pojemników.  Obowiązkiem jednostki handlowej jest zatem doczyszczenie odpadów tak, aby w pojemnikach, które będzie odbierał odbiorca, znajdowały się odpowiednie frakcje odpadów. Jak temu sprostać?

Porada ekspertaOdpady komunalne

Nowe zasady gospodarowania odpadami budowlanymi dopiero od 2025 roku

Od 1 stycznia 2023 r. miały obowiązywać nowe przepisy dotyczące selektywnej zbiórki odpadów budowlanych. Jednak wszystko zmieniła przyjęta przez Sejm 1 grudnia 2022 r. ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Czy spółka komunalna musi mieć zezwolenie na zbieranie odpadów z PSZOK

Pytanie: Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o., którego 100 % udziałów posiada gmina, odbiera odpady od mieszkańców na podstawie wpisu do RDR. Zarządza również PSZOK-iem dla mieszkańców (na podstawie umowy z gminą). Właścicielem terenu jest gmina. (umowa użyczenia). Mieliśmy zezwolenie na zbieranie odpadów, które zostało wydane przez starostę w 2014 r. oraz zezwolenie na przetwarzanie wydane przez starostę w 2017 roku. W związku z koniecznością zmiany posiadanych zezwoleń w celu dostosowania się do obowiązujących przepisów złożony został wniosek do Starostwa o zmianę zezwolenia na przetwarzanie wraz z niezbędnymi załącznikami we wrześniu 2019 r. W czerwcu 2020 r. otrzymaliśmy informację ze Starostwa, iż nie ma obowiązku posiadania takowego zezwolenia (zwolnienie z obowiązku). Czy ww. informacja jest zgodna z przepisami?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
26.10.2022

Klasyfikacja odpadów powstających w wyniku świadczenia usług

Pytanie: Podczas świadczenia usług w zakresie montażu agregatów w terenie, podczas montażu powstają odpady opakowaniowe (kartony, folia). Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, odpad musi zagospodarować świadczący usługę. Kartony, folie będą uznane jako odpady o charakterze odpadów komunalnych. Czy będąc w terenie, w innej miejscowości, te odpady o charakterze odpadów komunalnych (kartony, folie) należy przekazać firmie uprawnionej czy można z tymi odpadami (komunalnymi) wrócić do swojej bazy i tam wrzucić do pojemnika na odpady firmowe? Zlecający usługę nie pozwala na pozostawienie odpadu u niego.
Pytania i odpowiedziOdpady komunalne
Nie każdy przedsiębiorca, który wytwarza odpady, jest zobowiązany do dokonania wpisu do BDO, ewidencji odpadów czy też do składania rocznych sprawozdań o odpadach. Takim wyjątkiem są podmioty wytwarzające odpady komunalne, podobne do tych powstających w gospodarstwach domowych. Odpady powstające w części socjalnej dla pracowników są traktowane jak odpady komunalne powstające w gospodarstwach domowych. Do tej grupy często zaliczają się firmy prowadzące działalność o charakterze usługowym czy doradczym. Jednak, jeśli chodzi o pozostałe odpady wytwarzane w wyniku prowadzonej działalności, nadal istnieje obowiązek rejestracji w BDO w zakresie wytwarzania tych odpadów. Należy jednak mieć na uwadze, że identyczne odpady mogą być sklasyfikowane w różny sposób, w zależności od miejsca, gdzie powstają.