TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Odpady komunalne

Tematyka

Odpady zakopane w ziemi – kto będzie figurował jako ich wytwórca

Pytanie: W trakcie wykonywania prac ziemnych, nasz podwykonawca natrafił na odpady zakopane w ziemi. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy powinniśmy powiadomić o zaistniałej sprawie, oprócz właściciela terenu, instytucje państwowe (np. WIOŚ)? Kto w takiej sytuacji jest posiadaczem odpadów oraz kto poniesie koszty związane z zagospodarowaniem znalezionych odpadów? Ekspertyza geologiczna nie stwierdziła obecności odpadów w gruncie, jak również właściciel terenu nie przekazał nam informacji dotyczących zakopanych odpadów.
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Wyjazd do pracy tymczasowej a obowiązek opłat za śmieci

Pytanie: Czy osoby pracujące za granią, kierowcy zawodowi powinny być uwzględniani w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowania odpadami komunami z nieruchomość zamieszkałych ?
Pytania i odpowiedziOdpady komunalne
01.08.2022

Czy współwłaściciel nieruchomości może złożyć korektę deklaracji

Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi Czy zatem współwłaściciel może złożyć korektę deklaracji wcześniej złożonej przez innego współwłaściciela tej nieruchomości?

Porada ekspertaOdpady komunalne
25.07.2022

Jak zmusić właściciela terenu do uprzątnięcia odpadów

Obowiązek uprzątnięcia odpadów znajdujących się na działce spoczywa na właścicielu tej działki. Co jednak zrobić jeśli właściciel nie reaguje na pisma nakazujące ich uprzątnięcie?

Porada ekspertaGospodarka odpadami
12.07.2022

Jeden dom – kilka deklaracji dotyczących opłat za śmieci

Pytanie: Czy na dana nieruchomość zamieszkałą jednorodzinną może być złożonych kilka deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowania odpadami komunami ?Dotyczy to sytuacji, gdy w jednym domu zamieszkują dziadkowie, dzieci i dorosłe już wnuki ze swoimi rodzinami i nikt z nich nie chce płacić za kogoś, tylko każdy za siebie.
Pytania i odpowiedziOdpady komunalne
05.07.2022

W jakiej sytuacji można wygasić naliczanie opłaty za odpady komunalne

Pytanie: W jaki sposób dokonać odpisu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości zamieszkałej jeżeli właściciel nieruchomości nie złożył deklaracji zerowej, a organ posiada informacje, że tej nieruchomości nikt nie zamieszkuje np. od 1 stycznia 2022 r.? Ponadto nie ma kontaktu z tym w właścicielem nieruchomości, nie wiadomo gdzie obecnie zamieszkuje. Co w taki przypadku można zrobić, aby zakończyć naliczanie opłaty?
Pytania i odpowiedziOdpady komunalne
29.06.2022

Czy w operacie przeciwpożarowym trzeba uwzględnić odpady komunalne

Pytanie: Staramy się o nowe pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Jesteśmy tylko wytwórcą. Czy operat przeciwpożarowy powinien zawierać również odpady komunalne? Co rozumieć pod pojęciem odpady z instalacji i czy faktycznie tylko te odpady powinny być ujęte w operacie?
Pytania i odpowiedziOdpady komunalne
21.06.2022

Czy trzeba mieć dwie odrębne umowy na odbiór odpadów

Gminne systemy gospodarowania odpadami komunalnymi z mocy ustawy obejmują wyłącznie nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Co jednak zrobić jeśli działka jest podzielona i na jednej części znajduje się dom mieszkalny a na drugiej domek letniskowy przeznaczony do wynajęcia?

Porada ekspertaOdpady komunalne

Jak udokumentować przekazanie odpadów komunalnych

Pytanie: Przywozimy do swojej bazy odpady komunalne. Ich odbiór jest udokumentowany na KPOK. Czy jeśli przekażemy te odpady kolejnemu podmiotowi, to czy powinniśmy wystawić KPOK czy KPO?
Pytania i odpowiedziBDO
26.04.2022

Skąd są odbierane odpady wielkogabarytowe

Pytanie: Czy gmina ma obowiązek odbierania odpadów wielkogabarytowych z posesji mieszkańców w określonym w harmonogramie terminie? Czy jednak takie odpady trzeba samemu zawieźć do PSZOK? Jaki dokument musi wystawić podmiot prowadzący odbiór odpadów, PSZOK i instalację komunalną na podstawie umowy z gminą, zbierając odpady o kodzie 200307 i przywożąc je do PSZOK?
Pytania i odpowiedziOdpady komunalne
Nie każdy przedsiębiorca, który wytwarza odpady, jest zobowiązany do dokonania wpisu do BDO, ewidencji odpadów czy też do składania rocznych sprawozdań o odpadach. Takim wyjątkiem są podmioty wytwarzające odpady komunalne, podobne do tych powstających w gospodarstwach domowych. Odpady powstające w części socjalnej dla pracowników są traktowane jak odpady komunalne powstające w gospodarstwach domowych. Do tej grupy często zaliczają się firmy prowadzące działalność o charakterze usługowym czy doradczym. Jednak, jeśli chodzi o pozostałe odpady wytwarzane w wyniku prowadzonej działalności, nadal istnieje obowiązek rejestracji w BDO w zakresie wytwarzania tych odpadów. Należy jednak mieć na uwadze, że identyczne odpady mogą być sklasyfikowane w różny sposób, w zależności od miejsca, gdzie powstają.